آزمون سنجش احساسات دینی کودک

معرفی کوتاه :

ابزار آزمون سنجش احساسات دینی کودک به جهت ارزیابی سطح رشد کودک در ساحت معنوی طراحی شده است. رشد معنوی فرایند پرورش ظرفیت ذاتی انسان برای تعالی و خودشکوفایی است. فرایندی که نه تنها مؤلفه­‌های مقدس زندگی را دربر می‌گیرد، بلکه نیروی اصلی رشد انسان را به منظور دستیابی به معنا، هدف و نقشی تشکیل می‌­دهد که او را به جهان پیوند می‌­زند. به همین دلیل ضروری است برای توجه به رشد همه­‌جانبه کودک، ساحت رشد معنوی در کنار سایر ساحت­‌های رشدی مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

ابزارهای متعددی برای ارزیابی سایر ساحت­های رشدی مانند رشد شناختی، رشد اجتماعی هیجانی و رشد جسمانی وجود دارد و استفاده از آن­ها متداول است. اما از آن­جا که در مورد ارزیابی احساس کودکان نسبت به مفاهیم دینی و نوع ارتباط آن­ها با مفاهیم دینی ابزاری که بر اساس فرهنگ کشور ما طراحی شده باشد وجود نداشت، پس از بررسی­ و مطالعه دقیق آرمون سنجش احساس دینی کودکان طراحی شد.

مدت زمان لازم برای اجرای آزمون: حدود 30 دقیقه

تعداد کل تست­‌دهندگان تابه حال: بیش از 600 نفر

آزمون سنجش احساس دینی کودکان برای ارزیابی احساس کودک نسبت به مفاهیم دینی در قالب 9 داستان (سناریو) کوتاه طراحی شده است. داستا‌‌‌‌ن‌­های طراحی شده به مفاهیم متعددی از جمله آداب و رسوم دینی، رفتن به اماکن مذهبی، انجام اعمال دینی و شرکت در مراسم‌­های مذهبی می‌پردازد. در این سناریوها کودک در موقعیت‌های مختلف مرتبط با مسائل دینی مثلاً رفتن به زیارت حرم امام ­رضا (ع) قرار می­‌گیرد، سپس در هر مورد از کودک خواسته می­‌شود در داستانی که برای او خوانده می‌شود احساس قهرمان داستان را نشان ­دهد. برای آن­که کودک در بیان احساس خود راحت­‌تر باشد از سه صورتک احساسی که روی یک کارت قرار دارد استفاده شده است. یکی از صورتک‌ها نشان‌دهنده احساس خوشحالی، دومی نشان­دهنده احساس بی‌تفاوت و صورتک سوم نشان‌دهنده احساس ناراحتی است. کودک پس از شنیدن داستان با انتخاب یکی از صورتک‌ها احساس قهرمان داستان را نشان می‌دهد. سپس آزمون­گر دلیل اینکه چرا او خوشحال، ناراحت یا بی‌تفاوت است را نیز از کودک می‌­پرسد.

 

در صورت درخواست اجرای آزمون بصورت خصوصی فرم زیر را تکمیل و ارسال فرمائید.

فرم درخواست زیر را کامل نمایید.