آزمون رفتارهای یادگیری

معرفی کوتاه :

چگونگی درگیر شدن کودکان با آنچه می­‌آموزند، رویکرد آنان نسبت به یادگیری را نشان می­‌دهد. در واقع رویکرد به یادگیری شامل رفتارهایی است که کودک در تعامل­‌های کلاسی، هنگام یادگیری مفاهیم آموزشی و کارهای مختلف مربوط برنامه درسی نشان می­‌دهد و به آنچه که کودک در مورد موضوع خاصی یاد می­‌گیرد توجه ندارد. در تعاریف مختلف رفتارهای یادگیری را شامل پشتکار، تنظیم هیجانات، توجه، انعطاف‌پذیری، سازمان­دهی، علاقه به یادگیری، انگیزش درونی توانایی تحمل چالش و درگیر شدن با موضوع می­‌دانند. اینکه کودک برای مواجه شدن با یادگیری چه روشی به کار می­‌برد، در میزان توانایی او در یادگیری بسیار موثر بوده و پیش‌­بینی­‌کننده خوبی برای موفقیت او در مدرسه است؛ زیرا آمادگی برای مدرسه و یادگیری شامل توانایی دست و پنجه نرم کردن و حفظ پشتکار در مواجهه با کارهای چالش برانگیز، دنبال کردن و اجرای دستورالعمل‌ها و یادگرفتن از اشتباه­‌ها و عملکرد در گروه است. مثلاً کودکانی که در حل مساله انعطاف­‌پذیری بیشتری دارند در کلاس اول بازده تحصیلی بیشتری خواهند داشت.

 

 مدت زمان لازم برای اجرای آزمون سنجش رشد کودک رفتارهای یادگیری: حدود 45 دقیقه

حضوری/ غیرحضوری: این آزمون می­تواند به صورت غیرحضوری هم انجام شود.

مقیاس / آزمون سنجش رشد کودک رفتارهای یادگیریی که توسط معلم یا مربی کودک تکمیل می‌شود، شامل 29 سوال و چهار زیرمقیاس توانش/انگیزش، نگرش به یادگیری، توجه/پشتکار، و راهبرد/انعطاف‌پذیری است که هر کدام رفتار یادگیری مؤثر در دانش‌آموزان 5 تا 17 سال را اندازه‌گیری می‌کند.

توانش/انگیزش: رفتارهای مرتبط با انتظار موفقیت (مانند می‌گوید کار بیش از حد سخت است؛ از کارهای جدید می‌ترسد). این زیرمقیاس شامل 9 سوال است.

نگرش به یادگیری: خواست و تمایل به درگیرشدن در فعالیت‌های یادگیری (مانند در مواجهه با مشکل و شرایط دشوار دوست ندارد به او کمک کنند؛ در فعالیت‌های کلاسی با دیگران همکاری ندارد). این زیرمقیاس نیز از 9 سوال تشکیل شده است.

توجه/پشتکار: پرت‌شدن حواس و به اتمام رساندن تکالیف و کارها (تلاش می‌کند اما تمرکزش خیلی زود از بین می‌رود؛ حواسش خیلی راحت پرت می‌شود). این زیرمقیاس شامل 7 سوال است.

راهبرد/انعطاف‌پذیری: رویکرد دانش‌آموز در کارها (از روش‌های غیرعادی و انعطاف­ناپذیر استفاده می­‌کند؛ وقتی حال و حوصله ندارد خوب کار نمی­کند). این زیرمقیاس از 7 سوال تشکیل شده است.

نمره‌گذاری بر اساس فراوانی رفتار کودک در یک مقیاس سه امتیازی (2: غالباً مصداق دارد، 1: گاهی مصداق دارد، و صفر: مصداق ندارد) انجام می­‌شود. بدین‌ترتیب که نمره بالاتر نشان‌دهنده‌ رفتار یادگیری مؤثرتر است. سؤال­ها به صورت رفتارهای مثبت و منفی طراحی شده است تا یکنواخت و باعث بی‌توجهی نسبت به محتوای مقیاس نشود. برای به دست آوردن نمره کل تنها از نمره 25 گویه از مجموع 29 گویه استفاده می‌شود، با این حال، معلم لازم است به همه آن­ها پاسخ دهد.

 

در صورت درخواست اجرای آزمون سنجش رشد کودک رفتارهای یادگیری بصورت خصوصی فرم زیر را تکمیل و ارسال فرمائید.

فرم درخواست زیر را کامل نمایید.