دوره آموزشی والدگری مبتنی بر ارزش

مؤسسه‌ی هم‌نوای آوای رویش، به عنوان مؤسسه‌ای که اختصاصاً در حوزه‌ی کودک فعالیت می‌کند، دوره‌هایی را طراحی و اجرا کرده است که در آنها، والدین ارزش‌های خودشان و آرزوهای‌شان را برای کودکان بررسی می‌کنند. دوره آموزشی والدگری مبتنی بر ارزش یا «از کودکم چه می‌خواهم» که منشأ اصلی عمده‌ی رفتارهای والدین با فرزندشان را ارزش‌های آنها می‌داند. این دوره، به والدین کمک می‌کند که به ارزش‌هایشان آگاهی پیدا کنند، آن‌ها را واکاوی کرده و تأثیر آن‌ها را بر رفتارشان روی فرزند خود بررسی نمایند. دوره‌ي والدگری مبتنی بر ارزش‌، بر پایه‌ی گفت‌وگو است؛ حرف‌ها شنیده می‌شود و تلاش تسهیلگران بر آن است که والدین با خودشان تماماً شفاف شوند. این دوره، به والدین کمک می‌کند که ارزش‌هایشان را به‌ترتیب اهمیت مرتب کرده و تصمیم‌های مناسب‌تری بگیرند و راه‌حل‌های آگاهانه‌تری برای چالش‌هایشان با فرزند خود ارائه دهند.

دوره آموزشی والدگری مبتنی بر ارزش

فرصت ثبت‌نام تمام شد

دوره آموزشی والدگری مبتنی بر ارزش

اگر پدر یا مادر هستید، حتماً بسیار برایتان پیش آمده است که در برخورد با کودکان‌تان دچار چالش شوید. حتماً رفتارهایی را از جانب خودتان در ذهنتان هست که در درست‌بودن آنها، شک داشته باشید یا موقعیت‌هایی را که انتخابِ رفتارِ درست، برایتان دشوار بوده است. ممکن است بخواهید رفتارهایتان را با کودکتان براساس متر و معیارهایی بررسی و ارزیابی کنید. برای مثال، تصور کنید که بعد از یک روز سخت کاری، حوالی عصر، از محل کار خسته به خانه برگشته‌اید و تصور خواب در خانه، ذهنتان را به خودش مشغول کرده است. همان زمان که به خانه می‌رسید، فرزندتان از شما می‌خواهد که او را به پارک ببرید و با او بازی کنید. در چنین شرایطی، بهترین رفتار چیست؟ بهتر است خستگی‌تان را فراموش کنید یا درخواست کودکتان را؟ چطور می‌توان بهترین رفتار را در این شرایط با کودک تشخیص داد؟

مثالی که گفته شد، نمونه‌ی بسیار کوچکی درباره‌ی این چالش‌ها در رفتار با کودکان است. برای رفعِ این چالش‌ها و درکِ مشکلات والدین، معمولا کارگاه و دوره‌های بسیاری وجود دارد. بسیاری از این دوره‌ها مشکل اصلی را رفتارِ کودک یا رفتارِ والدین می‌دانند و به همین دلیل تلاش می‌کنند تا راه‌حل‌هایی برای رفعِ آنها ارائه دهند. دوره‌‌ی والدگری مبتنی بر ارزش معمولاً می‌خواهند رفتارِ کودک را تغییر دهند یا به والدین تاکتیک‌هایی را برای اصلاح شیوه‌ی والدگری آموزش دهند. فرضِ این دوره‌ها بیشتر بر این است که مشکلات والدین و کودکان، به‌ دلیل کمبود مهارت والدین برای تغییر رفتار کودک است و اگر این مهارت‌ها را آموزش ببینند، دیگر مشکلی میان آنها و فرزندشان وجود ندارد. اما واقعیت کمی پیچیده‌تر از اینهاست. استفاده از مهارت‌های والدگری بسیار مهم است؛ اما تنها بخشی از تصویر کلی رابطه‌ی پدر و مادر و کودک است. در این رفتارهایی که والدین در تعامل با کودکان‌شان به کار می‌برند، حلقه‌ی گمشده‌ای وجود دارد.

هرکدام از ما به‌عنوان والد، برای فرزندان‌مان آرزوهایی داریم. آرزوهایی که می‌خواهیم در مراحل رشدکردن فرزندانمان محقق شوند. همچنین می‌خواهیم در تحقق این آرزوها، نقش پررنگی داشته باشیم؛ مخصوصا زمانی که فرزندان‌مان کودک هستند و والدین نقش پررنگی در رشد آن دوره دارند. ریشه‌ی این آرزوها از کجاست؟ آیا آنچه را که از فرزندان می‌خواهیم، خودِ ما زندگی می‌کنیم؟ اصلاً چه چیزی باعث می‌شود که برای بچه‌هایمان آرزوهایی داشته باشیم؟ آیا خودمان واقعاً می‌دانیم که چه می‌خواهیم؟

تجربه نشان می‌دهد که شیوه‌ی ارتباط برقرار‌کردن والدین با کودکان، کاملاً به درک خودِ والدین از موقعیت بستگی دارد. بخشی از رفتارهای مشکل‌ساز و دشوار با کودکان، مرتبط با احساسات و افکاری است که والدین به موقعیت‌های مختلف دارند. شاید حواسمان نباشد؛ اما ما به‌عنوان والدین دائماً در حال ارزیابی کودک، خودمان و نحوه‌ی والدگری‌مان هستیم. بنابراین کنترل احساسات و افکار ما در رفتار با کودکان‌مان بسیار مهم است. البته باید گفت که آگاهی والدین نسبت به اثر احساسات و افکار آنها در رفتارشان با کودکان، به ‌تنهایی کلید حل مسئله و بهبود رابطه‌شان با کودک نیست. درواقع زمانی ما می‌توانیم حلقه‌ی گمشده را پیدا کنیم که به احساسات و افکارمان اگاهی داشته باشیم و با درنظرگرفتن ارزش‌های‌مان برای کودکان، وارد عمل شویم و با آن‌ها تعامل کنیم. ما به‌عنوان والدین، مستقل از اینکه چه ارزشی را در والدگری خود دنبال می‌کنیم یا برای کودکمان چه چیزهایی را آرزو می‌کنیم، احساسات و افکاری هم داریم که با آگاهی و پذیرش آنها، می‌توانیم عملکردمان را در راستای ارزش‌هایی که برایمان مطلوب‌اند، ساماندهی کنیم. درواقع می‌توان گفت که این حلقه­ی گمشده، احساسات و افکار والدین در مواجهه با موقعیت‌های مختلف است.

«همیشه به‌خاطر دلسوزی ها و مهر مادری، رفتارهایی داشتم که مطابق با ارزش‌هایم نبود. حالا یک کیفِ ارزش در کنار خودم دارم که این ارتباط مادر و کودک را به ارتباطی همراه با همدلی و هدفمند سوق می‌دهد.» این پاراگراف نظر یکی از شرکت‌کنندگان این دوره بود.

ویدئوی معرفی دوره آموزشی ارزش