دوره آموزشی پرند

در دوره آموزشی پرند ، والدین سفری را برای مادر یا پدر بودن به همراهی موسسه هم‌نوا طی می‌­کنند و با یادگیری مهارت‌هایی چون آرامش به خود،رسیدن به ذهن آگاهی با روش خودروایتگری و بازگشت به خود و در نتیجه اصلاح خویشتن، با درک نیاز‌ها و احساسات کودکان راهی مشخص و منحصر به فرد برای تعامل و ارتباط با آن­ها پیدا می‌‌کند.

دوره آموزشی پرند

اتمام ثبت‌نام
در انبار موجود نمی باشد
۴۳۰,۰۰۰ تومان

دوره آموزشی پرند

پرند نام اختصاری دوره‌ آموزشی‌ پرند (یا تربیت فرزند بالنده) است که با همکاری مرکز BUGK  استرالیا برای بهبود پدر یا مادر بودن طراحی شده است.
در دوره آموزشی پرند، پدر یا مادر طی ۴ هفته، سفری را برای پدر یا مادر بودن به همراهی موسسه هم‌نوا طی می‌­کنند و با یادگیری مهارت‌هایی چون آرامش به خود،رسیدن به ذهن آگاهی با روش خودروایتگری و بازگشت به خود و در نتیجه اصلاح خویشتن، با درک نیاز‌ها و احساسات کودکان راهی مشخص و منحصر به فرد برای تعامل و ارتباط با آن­ها پیدا می‌‌کند.
این دوره به صورت اختصاصی در ایران توسط موسسه هم­نوای آوای رویش برگزار می‌شود و دو مهارت کلیدی «ذهن‌آگاهی» و «خودکارآمدی» را در والدین تعریف می‌‌کند.
اساس دوره والدگری پرند، کمک به کشف نیازها و احساسات پشت رفتار کودکان و حمایت والدین برای تمرین تسلط بر خود و مدیریت اوضاع وخیم تعامل با فرزندان است؛ پس همان‌طور که گفتیم فرقی نمی‌­کند که صاحب فرزند شش ساله یا کوچکتر هستید یا نه؛ اگر قرار است این نقش را داشته باشید یا اینکه این نقش را دارید، ما این دوره‌ را به شما پیشنهاد می‌­کنیم.

دوره آموزشی پرند
دوره آموزشی پرند

مادر یا پدر بودن فقط تولد یک کودک تعریف نمی‌­شود، بلکه اتفاقی است که باید قبل از تولد به آن فکر کرد. مادر یا پدر بودن نقشی است که قبل از پذیرشش، می‌­توان آن را تمرین کرد؛ مانند یک ورزشکار که برای یک مسابقه­ی یک ساعته، هفته‌­ها و ماه­ها تمرین می‌­کند. دوره­ی والدگری پرند که مخصوص تربیت کودکان 0 تا 6 سال است، شما را برای پذیرش این نقش مهم کمک می‌­کند؛ فرقی نمی‌­کند که صاحب فرزند شش ساله یا کوچک‌تر هستید یا نه، اگر قرار است این نقش را داشته باشید یا اینکه این نقش را دارید، ما این دوره­‌ها را به شما پیشنهاد می‌­کنیم. مادر یا پدر بودن، مجموعه وظایف و تعامل­‌های صحیح نسبت به کودک است. این تعامل­‌ها شامل روش­‌های تربیت کودک، روش­‌های برقراری ارتباط صحیح با کودک، روش­های صحیح تشویق و تنبیه، آشنایی با نیازها و احساسات کودکان و درک علت­‌های رفتار آنان است.

وقتی این ارتباط به درستی برقرار نشود یا به عبارتی این نکات را در تعامل با کودک رعایت نکنیم، شاهد لحظه­‌های پرتنش و استرس‌زای فراوانی خواهیم بود که اتفاقا هر مادر و پدری می‌­تواند مثال‌های زیادی از این لحظات برایتان تعریف کند. سوالی که مطرح می‌‌شود این است:
مقصر این تنش­ها کیست؟
والدین یا کودکان؟
از آنجاییکه ما به دنبال یافتن مقصر نیستیم، نه والدین را خطاکار می‌­دانیم و نه کودکان را. ما به دنبال روش می‌­گردیم و راهکار ما برای ارتباط صحیح مادر یا پدر با کودکان، “دوره والدگری پرند” است.
دوره والدگری پرند که ما آن را به اختصار پرند نامیده‌­ایم، با در نظر گرفتن کودک به عنوان یک شخصیت مستقل هرچند با توانایی­‌های کمتر، والدین را دعوت می‌‌کند تا بدانند هر رفتار کودک معنایی دارد. یعنی از احساس و نیازی در او به وجود می‌‌آید. ما در پرند می‌‌خواهیم بگوییم کودکان به والدینی نیاز دارند که در کنارشان باشند و با توجه به همان احساس و نیاز‌های کودک در آن لحظه به رفتار­های آنان پاسخ دهند.
اما این تعامل چگونه امکان‌پذیر است؟
برای پاسخ به سوال، آنچه که تا به این لحظه گفتیم را با هم مرور می‌‌کنیم تا به جواب درست برسیم.
ما به دنبال ایجاد ارتباط موثر بین کودکان و والدین هستیم.

از طرفی مادر یا پدر بودن را وظیفه­‌ای پرتنش، مملو از مسئولیت و دشواری می‌‌دانیم که وقتی نگرانی از آینده کودکان را به آن اضافه کنیم، اتفاقی پر فشار است.
از طرف دیگر، کودک را شخصیتی که رفتارش معنادار و وابسته به نیاز‌ها و احساساتش است، می‌‌شناسیم.
برای ایجاد ارتباط بین والد و کودک، اولین راهکار ما ایجاد ارتباط در یک فضای آرام و به دور از تنش است. پس اولین دستاورد دوره والدگری پرند برای پدر یا مادر، خوب شدن، آموزش مهارت آرامش‌دادن و مراقبت از خود است؛ چرا که اعتقاد داریم تعامل درست در محیط آرام امکان پذیر است.
در این قسمت بخشی از صحبت­‌های فرانک، مادری ۲۷ ساله که در دوره‌های پرند شرکت کرده است را با هم می خوانیم:
“شرکت در دوره پرورش فرزند بالنده باعث شد تمرکز وسواس‌گونه‌ام نسبت به بچه‌­ها از بین برود. بیشتر به تفکر در مورد خودم و والدم پرداختم که به نظرم ریشه‌ی تمام مسائل و مشکلات فعلی با کودکم است و با این اوصاف کلید جدیدی برای حل دغدغه­‌های تربیتی خود پیدا کردم.
شرکت در دوره‌ی پرند سبب شد نسبت به این موضوع آگاهی پیدا کنم که یک نسخه واحد برای برخورد با فرزندان وجود ندارد؛ بلکه ما پدر و مادرها باید هوشمندانه و خلاقانه در هر موضوعی متوجه قصه باشیم و با حضور کامل، راهی خوب برای همراه کردن فرزندان پیدا کنیم.
حضور در دوره والدگری پرند، این بینش را به من داد که از دنیای فرزندم به اتفاقاتی که برایمان می‌افتد، نگاه کنم و به عبارت دیگر با کفش‌های او راه بروم.
حضور من در این دوره باعث شد تا بیشتر به رفتار خودم به خصوص پیام‌های غیرکلامی‌‌ام به عنوان والد دقت کنم؛ زیرا فرزندم بیش از آنکه از گفتارم بیاموزد، از رفتارم می‌آموزد.”

در حرف‌های فرانک، ویژگی‌ای پنهان شده که شرایط این تعامل درست را با کودک فراهم می‌کند: “آرامش خودِ فرانک”
علاوه بر آرامش به عنوان اولین دستاورد، نکات دیگری را هم می‌توان یافت. رفتار هوشمندانه و خلاقانه‌ای که فرانک مطرح می‌کند، می‌تواند دومین دستاورد پرند باشد؛ چرا که در دوره‌های والدگری پرند، با تقویت ذهن­‌آگاهی والدین تلاش داریم تسلط آن‌ها را به خود و محیط برای ایجاد تعامل بیشتر افزایش دهیم. نقش مادر یا پدر بودن بیش از آن که به کودک بازگردد، به خود مادر یا پدر برمی‌گردد؛ پس به جای تسط بر کودک می‌توان روش‌های جلوگیری از واکنش عجولانه یا روش‌های برخورد با کودک، هنگام عصبانیت را تمرین کرد تا به تعامل بهتر و موثر رسید. این همان موضوعی است که فرانک آن را “راه رفتن با کفش‌های فرزندش” بیان می‌کند و ما  اینگونه تعبیر می‌کنیم که در دوره‌ی والدگری پرند تمرین می‌‌کنیم تا بدانیم در ذهن فرزندان ما چه می‌گذرد؟
البته واضح و مبرهن است که منظور ما، پیشگویی ذهن کودکان یا ارائه‌ی روش‌هایی برای تسلط بر آن‌ها نیست؛ بلکه اعتقاد داریم این اتفاق به مرور زمان از رفتار و تعامل بیشتر و با تمرین مستمر با یک راهنمای درست، حاصل می‌‌شود که شما در دوره‌‌ی پرند آن را می‌‌آموزید. پس دستاورد سوم یادگیری، درک و شنیدن کودک به صورت مستمر است.

یکی دیگر از شرکت‌کننده­ها در دوره‌ی والدگری پرند به نام سیاوش که پسری دو ساله دارد، می‌‌گوید:
«من حالا که این دوره را گذرانده‌ام، بیشتر به رفتار خودم و به خصوص پیام‌های غیرکلامی‌‌ام به عنوان یک پدر دقت می‌‌کنم. چون که می‌‌دانم فرزندم بیش از آنکه تحت تاثیر حرف‌هایم باشد، از رفتارم می‌‌آموزد»
تاکید سیاوش بر پیام­های غیرکلامی ‌‌است؛ موضوعی که فرانک هم در بخش آخر صحبت‌هایش مطرح کرده بود. این نقطه مشترک می‌‌تواند دستاورد مهمی ‌‌برای پرند باشد که والدین را قبل از تلاش برای ایجاد ارتباط با کودکان، به ایجاد ارتباط با خویشتن دعوت می‌­کند و با بازگشت به خودش، مراقبت­هایی چون پیام‌های غیرکلامی ‌‌را در نظر می‌‌گیرد که به ایجاد یک ارتباط سالم و درست کمک می‌‌کند.
اما هدف دوره‌ی والدگری پرند چیست؟ انتقال پیام والدین به کودک بدون ایجاد آسیب. برای اینکه انتقال پیام بدون آسیب را توضیح دهیم، به نگار، مادر ۳۰ ساله الناز ۴ ساله مراجعه می‌‌کنیم. او می‌‌گوید:

«من بعد از شرکت در این دوره فهمیدم که یک نسخه‌ی واحد برای برخورد با فرزندان وجود ندارد. ما پدر و مادرها، باید هوشمند و خلاق باشیم. در هر موضوعی متناسب با ماجرا واکنش نشان دهیم. ما باید در هر موقعیت راهی خوب برای همراه کردن فرزندانمان پیدا کنیم.»
صحبت‌های نگار را آوردیم که به این نکته برسیم: آنچه دوره‌ی والدگری پرند به دنبال آن است، تعامل با کودک است. تعاملی به دور از آسیب. بارها اتفاق می‌‌افتد که مادر یا پدر، کودکی را از کاری باز می‌­دارند یا تشویق به کاری می‌­کنند و اتفاقا کودک پیام را دریافت کرده و آن را انجام می‌­دهد؛ ولی در میان این انتقال پیام، کودک به طور نهان آسیب­هایی می‌­بیند که ریشه در روش غلط انتقال پیام دارد. این نوع تعامل صحیح یا موثر که در حرف­های هر سه شرکت‌کننده به خوبی دیده می‌‌شود، البته با جملات متفاوت:
“نبودن یک نسخه واحد برای برخورد با فرزندان” همان تلاش برای یافتن راهی است برای تعامل؛ “راه رفتن با کفش فرزندان” تعبیری دیگر از همین حرف است.
ما ادعای بزرگی در پرند نداریم؛ هرچند ایجاد ارتباط درست بین کودک و والدین و البته پدر و مادر بودن صحیح را اتفاق فوق‌العاده­ای می‌‌دانیم.
شما نیز اگر پدر یا مادر هستید، می‌­توانید به عنوان کسی که می‌­تواند بفهمد چه در سر فرزندش می‌­­گذرد و رفتارهای او چه پیامی‌‌دارد، به خانواده پرند بپیوندید تا با هم، تعامل درست با فرزندان را بیاموزیم.

ویدئوی معرفی دوره آموزشی پرند

معرفی دوره آموزشی پرند

رزرو دوره پرند