موسسه هم‌نوای آوای رویش به شناسه ملی ۱۰۳۲۰۴۵۷۳۲۸ با هدف «افزایش دسترسی به خدمات با کیفیت کودکی در سطح کشور» فعالیت خود را در بهمن‌ماه 1389 در تهران آغاز نمود. اعضای موسس و اولین هیات مدیره موسسه هم‌نوای آوای رویش، متشکل از معلمان مقاطع مختلف تحصیلی، مدیران موسسات غیرآموزشی (فعال در حوزه‌های فناوری اطلاعات، عمران و مانند آن) و هیات علمی دانشگاه‌های کشور بود. از آنجا که این افراد حول موضوع بهبود زندگی کودکان ایرانی گرد هم آمده بودند، ابتدا اقدام به راه‌اندازی یک مرکز کار با کودک، تحت عنوان «خانه رشد هم‌نوا» کرده، سپس برگزاری دوره‌های آموزش والدین و مربیان را نیز به آن اضافه کردند. طی سال‌های فعالیت در مرکز کار با کودک، بر همکاران و همراهانِ موسسه روشن شد که بهبود زندگی کودکان تنها از طریق بهبود کیفیت مراکز کار با کودک و حمایت از والدین، محقق نخواهد شد؛ لذا متولیان موسسه هم‌نوای آوای رویش تصمیم گرفتند که اولین «پروژه یکپارچه شهری در حوزه کودکی» را طراحی و اجرا نمایند. با این نیت، پروژه‌ای به وسعت یک شهر و با مدت چهار سال طراحی شده و در سال 1392 پروژه «زرند، شهری برای کودکان؛ کودکانی برای جامعه بالنده» در شهر زرندِ استان کرمان اجرا شد.

متولیان موسسه هم‌نوای آوای رویش در طول فعالیت‌های ابتدایی خود متوجه شدند که وضع موجود کودکان ایرانی به دلیل عدم وجود داده معتبر و جامع در حوزه کودکی قابل شناسایی نیست؛ به همین دلیل امکان برنامه‌‌ریزی برای بهبود شرایط و حرکت به سمت شرایط مطلوب نیز وجود ندارد. این نقصان از طریق تعریف «اولین مطالعه طولی کودکی در ایران» رفع شده و هم‌اکنون موسسه هم‌نوای آوای رویش به عنوان مجری، در حال جمع‌آوری موج سوم داده در سال چهارم از این مطالعه است.

علاوه بر این موارد، موسسه هم‌نوای آوای رویش به عنوان یکی از مراجع حوزه کودکی علاوه بر اخذ مجوز شرکت خلاق (دانش‌بنیان فرهنگی) در کارگروه‌های متعدد ملی نیز عضویت داشته است. به عنوان نمونه می‌توان از عضویت در «کارگروه تدوین استاندارد محیط‌ مراکز ارائه خدمت به کودکان» در سازمان ملی استاندارد؛ و «کارگروه تدوین برنامه درسی شایستگی‌محور مربی کودک» در دانشگاه فرهنگیان به سفارش معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش نام برد.

چشم انداز

  • مرجع ملی و معتبرِ دانشی و محمِلی برای رفع نیاز تمام عناصر مرتبط با رشد کودکان ایرانی و تامین‌کنندۀ تمام خدمات و محصولات کارآمد، موثر، به‌روز و مبتنی بر بوم ملی و محلی مورد نیاز در حوزه کودکی.
  • موسسه مرجع و فراگیر در آموزش و تربیت کودک با عملکرد در کلاس جهانی

ماموریت

موسسه هم‌نوای آوای رویش براساس ماهیت خدمات و اهمیت فعالیتِ موثر و موثق در حوزه کودکی، دو چشم‌انداز عمده برای خود متصور است:

نخست استفاده همزمان از سه مولفه نتایج مطالعات ملی، دانش روز و جاری در مجامع بین‌المللaی و تجارب کشورهای موفق در آموزش کودکان؛ برای بومی‌سازی، الهام‌گرفتن و ایجاد خدمات با کیفیت و اثرگذار در حوزه کودکی؛ و دوم افزایش دستر‌س‌پذیری خدمات حوزه کودکی (شامل آموزش مربیان، بهبود کیفیت مراکز کار با کودک، آموزش‌ها و حمایت‌های مربوط به والدگری و فرزندپروری و خدمات مربوط به افزایش کیفیت تجربۀ کودکان و کمک به رشد همه‌جانبه و چندساحتی ایشان) در سراسر کشور.

به عبارت دیگر موسسه هم‌نوای آوای رویش افزایش توامان کیفیت خدمات و درگیری آن‌ها را چشم‌انداز خود دانسته و برنامه‌های این موسسه در راستای تعاملات علمی با مراجع معتبر جهانی، استفاده از رهنمودها و راهنمایی‌های مراجع متولی و سیاست‌گذار ملی، و ایجاد همگرایی بین اولویت‌های ملی، منابع دانشیِ موجود و نیازهای مخاطبانِ کلیدی در حوزه کودکی طراحی و اجرا می‌شوند.