خانه کودکی مشارکتی موسسه هم نوای آوای رویش (خانه رشد هم نوا)

در خانه رشد هم‌نوا، گروهی از مربیان و متخصصین حوزه کودک با آگاهی و توجه به حساسیت سال‌های اولیه کودکی، بستری برای رشد همه‌جانبه کودکان فراهم کرده‌اند. از آن‌جا که پدران و مادران مؤثرترین افراد در تربیت و رشد کودکان هستند، در خانه رشد هم‌نوا، در تعامل با آنها، درک بهتری از این سال‌ها فراهم می‌شود. خانه رشد هم‌نوا از ظرفیت‌های خانواده‌ها و امکانات جامعه برای رشد کودکان کمک می‌گیرد. ارتباط گسترده با مراکز پژوهشی داخلی و بین‌المللی، بهبود مستمر عملکرد این مرکز را تضمین می‌کند.

هدف ما در خانه رشد، ساخت یک تجربه لذت‌بخش و رضایت‌آفرین برای شماست. در همین راستا تصمیم داریم یک محیط هیجان‌انگیز، محرک، خلاقانه و آموزشی به شما ارائه دهیم. ما معتقدیم آموزش و پرورش امری مادام‌العمر است و همه کسانی که با کودک در تماس‌اند، بر او تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل قصد داریم مربیان و والدین با کمک و همکاری یکدیگر محیطی در خانه رشد بسازند که تجربه‌های مثبت و مفید در آن شکل بگیرد.

خانه رشد هم‌نوا چیست؟

ما در خانه رشد هم‌نوا معتقدیم که کودکان، موجوداتی بی‌عیب و نقص آفریده شده‌اند. در باور ما انسان، موجودی است که برای رسیدن به کمال، باید همه ابعاد وجودی‌ خود را پرورش دهد. آموزش‌ها در اینجا منحصر به مهارت یا دانش خاصی نیست. در خانه رشد هم‌نوا، فرآیندی که کودکان در طول دوره طی می‌کنند، مورد توجه است و نه رسیدن به یک نتیجه مشخص. البته که طی این فرآیند، محصولات و نتایج مختلفی هم به دست می‌آید؛ اما هدف، ساختن یک مجسمه، پایان دادن به یک پروژه یا رسیدن به پاسخ یک سؤال نیست؛ بلکه آن چیزی که بسیار بااهمیت است، لذت بردن و آموختن از لحظه لحظه‌ی این فرآیند‌ها است.

ما می‌خواهیم یادگیری کودکان در زندگی واقعی تأثیراتی مشهود و کاربردی داشته باشد؛ بنابراین دوست داریم کودک علاوه بر این که مهارت‌هایی را می‌آموزد، بتواند یادگیری‌هایش را در زندگی خود به کار برد. به‌عنوان مثال، اگرچه کودکان تکنیک‌های هنری مختلفی را خواهند آموخت، اما هدف ما یادگیری تکنیک نیست، بلکه می‌خواهیم حس زیبایی‌شناسی او تقویت شود تا بتواند در زندگی روزمره، در کاری مثل آماده کردن سفره‌ای زیبا و آراسته برای میان‌وعده هم‌گروهی‌هایش، از هنرش استفاده کند. از این رو ما خود را، خانه رشد همنوا خطاب میکنیم نه الزاما مهد کودک همنوا؛ چون رویکردمان با آنچه در باور عمومی از یک مهد کودک وجود دارد متفاوت است.

ما تأکید بسیار زیادی بر بازی آزاد برای کودکان داریم و زمان‌های زیادی را برای بازی آزاد در اختیارشان قرار می‌دهیم. هر بازی دنیای جدیدی را به روی کودک می‌گشاید. به‌عنوان مثال در قسمت بازی‌های ساخت و سازی، تنوعی از آجره‌‌های مختلف قرار دارد و کودکان می‌توانند درباره تفاوت شکل‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌ها، تعداد و شمارش، تقارن و تعادل، چیزهایی را تجربه و کشف کنند. اگرچه این یادگیری‌ها نتایج بسیاری در پی دارند؛ اما این، تمام اتفاقی نیست که در بازی می‌افتد. زمانی که کودکان در خانه رشد مشغول بازی و فعالیت‌های آزاد خود هستند، هر آنچه که واقعاً هستند را بروز می‌دهند. در این هنگام، مربیان، آنها را مشاهده می‌کنند. آنها توانایی‌ها، مهارت‌ها و طرز فکر کودکان را می‌شناسند و برای رشد کودکان در هر کدام از این موارد برنامه‌ریزی می‌کنند.

ما قصد داریم کودکانی پویا و اثرگذار پرورش دهیم؛ بنابراین نمی‌خواهیم در محیط‌های بازیشان، مصرف‌کننده‌هایی منفعل باشند. همچنین برای آن که فرهنگ تجمل و مصرف‌گرایی در آنها نهادینه نشود، آنها را جذب زرق‌و‌برق ظاهری و فریبنده دنیای اسباب‌بازی‌ها نخواهیم کرد. درعوض به آنها فرصت می‌دهیم، مؤثر بودن و عامل بودن را تجربه کنند، محیطشان را ببینند و بر اساس نیازهایشان بر آن اثر بگذارند و آن را تغییر دهند.

برای ما یادگیری، منحصر به کلاس‌درس، کتاب و آموزش‌های معلم نیست. در خانه رشد، ما زمان‌ را به کلاس ریاضی، پروژه، زبان، شعر و موسیقی و ورزش و … تقسیم نمی‌کنیم؛ بلکه یادگیری را یک فرآیند یکپارچه و هر لحظه را موقعیت رشد، یادگیری و شکوفایی می‌دانیم. مثلاً موقعیت‌های روتین هر روزه (مانند آماده‌سازی و توزیع میان‌وعده یا آبیاری گیاهان) می‌توانند بستری باشند که کودکان مسئولیت‌پذیری و همکاری را تمرین کنند.

ما کودکان را صرفاً با موضوعات از پیش تعیین شده آموزش نمی‌دهیم، بلکه براساس علایقی که کودکان نشان می‌دهند و نیز بر پایه نیازهایی که مربیان مدام در حال شناسایی آنها هستند، پروژه‌های کلاس را تعیین می‌کنیم. پروژه‌ها و برنامه‌های بلند‌مدت باعث می‌شود کودکان با یک موضوع، ارتباط عمیقی برقرار کنند و آن را درک کنند.

معرفی خدمات

اگرچه این‌طور به نظر می‌رسد که خدمت آموزشی اصلی در خانه رشد، دوره‌های بلند‌مدت کودکان است، اما در این مرکز خدمات دیگری هم برای پوشش دادن نیازهای مختلف زمانی و محتوایی مخاطبین طراحی و اجرا می‌شود. نکته با اهمیت در ارائه سایر خدمات (خدماتی غیر از دوره آموزش کودکان) این است که این برنامه‌ها می‌توانند بر اساس نیازی که موقعیت زمانی یا شرایط اجتماعی ایجاد می‌کند، طراحی و اجرا شوند. (مثلاً ممکن است قبل از بازگشایی مدارس، اردو یا کارگاهی دو روزه با خانواده کودکان پیش‌دبستانی طراحی و برگزار شود.) به طور کلی، این خدمات در سه دسته دوره‌های آموزشی کودکان، کارگاه‌های آموزشی و پروژه‌ها طبقه‌بندی می‌شوند.

دوره‌های آموزش کودکان

در این دوره‌ها زمینه‌ای فراهم می‌کنیم که کودکان فرصتی برای پرورش تمامی ابعاد وجود‌شان داشته باشند، راه پاسخ دادن به سؤال‌هایشان را یاد بگیرند و بتوانند افرادی شاد، سالم، متفکر، پرسش‌گر و محقق باشند. خانه رشد همنوا به وسیله این خدمت، به سمتی حرکت می‌کند که بتواند الگویی الهام‌بخش برای مهد‌ها و مراکز کار با کودک باشد.

مربی چه می‌کند؟

هر کدام از کودکان به سطوح متفاوتی از حمایت و تعامل با مربی نیاز دارند. مربی همواره بستر‌هایی برای درک، شنیدن و دیدن دقیق و آگاهانه کودک فراهم می‌کند تا او بتواند مشارکت بیشتری در فرآیند یادگیری داشته باشد و روابطی سالم برقرار کند.
وقتی مربیان، خود، در حال رشد و یادگیری مداوم باشند، به کودکان این حس را منتقل می‌کنند که رشد، فرآیندی بی‌پایان و مادام‌العمر است. در چنین نقشی، مربیان همواره در حال تحقیق هستند، به دقت می‌شنوند، مشاهده می‌کنند و کارهای کودکان و رشد آنها را مستند می‌‌کنند. آنها در عین حال داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند و به فرضیه‌سازی می‌‌پردازند و براساس فرضیاتی که در تعامل با والدین تکمیل و اصلاح می‌شود، برای رشد گام‌به‌گام کودکان برنامه‌ریزی می‌کنند.
مربی همواره در تلاش است تا بتواند بهترین بستر‌های یادگیری را ایجاد کند. مربی باور دارد که کودک خودش می‌تواند به فراگیری و ساخت دانش بپردازد؛ لذا او فرصت‌های کشف را برایش فراهم می‌کند.

خانه رشد همنوا، مربیانی را برای کودکان انتخاب می‌کند که متعهد به رشد خود و دیگران باشند تا در یک فضای تعاملی سازنده، بستری مناسب برای رشد کودکان ایجاد کنند. لذا تمام مربیان خانه رشد افرادی هستند که تحت آموزش‌های هم‌نوا قرارگرفته و با ارزش‌ها و باور‌های هم‌نوا، هم‌سو و هم‌نگاه هستند.

خانه رشد هم‌نوا و خانواده‌ها

والدین به‌عنوان شریک موسسه همنوا، در پیشبرد یادگیری کودکان، نقش به‌سزایی در کشف و پیشبرد پروژه‌ها و نیز ارزیابی کودکان بازی می‌کنند. آن‌ها بهترین راهنما در تصمیم‌گیری برای برنامه‌ریزی یادگیری کودکان هستند. ما در این مرکز از یک خانواده ثبت‌نام می‌کنیم، نه از یک کودک. بنابراین آگاهی والدین از روند کار با کودک در هم‌نوا برای هماهنگی با آنچه در خانه طی می‌شود، ضروری است. به این منظور، معمولاً راهبردهای زیر به کارگرفته می‌شود:

  • جلسات گروهی با والدین و مربیان
  • جلسات فردی والد با مربیان
  • مکتوبات و گزارش‌هایی که مربیان تولید می‌کنند، شامل مکتوبات فردی و گروهی کودکان
  • فرصت‌هایی که برای حضور والدین در کنار کودکان در نظر گرفته می‌شود
  • دوره‌های آموزشی

همان‌طور که گفتیم اولیا، مربیان اصلی کودک و تأثیرگذارترین افراد در زندگی کودکان هستند؛ لذا برنامه‌هایی برای آشنایی هرچه بیشتر اولیا با نگرش هم‌نوا به «دوران کودکی» و روش‌های هم‌نوا در نظر گرفته شده تا عملکرد خانه رشد و خانواده‌ها در حد امکان هم‌سو شود. لازم است والدین خانه رشد همنوا در این دوره‌های آموزش والدین شرکت کنند:

سمینار «دوران طلایی کودکی» برنامه‌ای تک جلسه‌ای و سرآغاز مجموعه دوره‌های والدین هم‌نوا است. این سمینار به ‌منظور آشنا ساختن والدین با اهمیت دوران کودکی و آگاهی دادن در مورد ضرورت والدگری اصولی برای رشد همه جانبه کودکان طراحی شده ‌است.

  • دوره والدگری پرند برای والدین

«دوره پرند» یکی از دوره‌های آموزش والدین موسسه هم‌نوا است که به زیربنای ارتباط با کودک می‌پردازد. در این دوره آموزشی برای وادین، والد (مادر یا پدر) طی چهار هفته سفری به عرصه فرزندپروری انجام می‌دهد. در دوره پرند والد متوجه می‌شود: والدگری‌اش از کجا آمده است؟ چه شده که این‌گونه پدر و مادری می‌کند؟ می‌خواهد چه نوع والدگری‌ای داشته باشد؟ چه انتظاری از فرزندش دارد؟ مواقعی که به دلیل رفتارهای فرزندش کلافه شده، چه اتفاقی در مغز او رخ داده است؟ و …

  • دفترچه‌ «همبستگی؛ فرآیند جدایی والد و کودک»:

کاملاً طبیعی است که کودکان نیاز دارند نسبت به یک محیط احساس امنیت کنند تا بتوانند با آن ارتباط برقرارکرده و در آن راحت باشند. به ویژه در مورد فرزندانی که تجربه جدایی و حضور در مهد را ندارند، این موضوع حساس‌تر است؛ چرا که این اولین تجربه حضور مستقل آنها در محیطی غیر از خانه است و در این مرحله است که باور‌هایشان در مورد قابل اعتماد بودن یا نبودن بزرگسالان پس از ورود به مکانی جدید شکل می‌گیرد. بنابراین لازم است که ورود کودک به این محیط جدید را به‌عنوان یک «فرآیند» بشناسیم و برای آن آماده شویم. ممکن است در این فرآیند لازم باشد، مادر طی چند مرحله فاصله‌اش را با کودک بیشتر کند. همه این موارد بستگی به ویژگی‌های فردی کودک و والد دارد. بنابراین در صورتی که کودک نیاز به طی کردن فرآیند جدایی دارد، صبورانه با این نیاز کودک همراهی کنید و با همفکری مربیان به کودک، کمک کنید که این مرحله از رشد را با آرامش و بدون آسیب سپری کند.

کودکان با نیاز‌های ویژه

این اصطلاح به کودکانی اطلاق می‌شود که به برنامه‌های آموزشی خاصی نیاز دارند.

عقب‌ماندگی ذهنی، مشکلات ویژه یادگیری، نارسایی‌های زبان و گفتار، آسیب‌های شنوایی، آسیب‌های بینایی، نارسایی‌های حرکتی شامل ناهنجاری‌های مربوط به اسکلت و عضلات، تأخیرهای تحولی، اوتیسم (درخودماندگی) و چند‌معلولیتی، می‌تواند کودکان را به کودکان با نیاز ویژه تبدیل کند.

ما معتقدیم همه کودکان حق بهره‌مندی از آموزش را دارند، ولی لازم است شرایط ویژه‌ای برای این کودکان فراهم شود تا مطمئن شویم در این سن حساس آسیب نمی‌بینند. لذا با توجه به شرایط و توانایی‌های حال حاضرمان، فعلاً خود را از پذیرش این عزیزان معذور می‌داریم. بنابراین چنانچه بعد از حضورکودکی در دوره، علائمی از موارد خاص مشاهده شود، بسته به شرایط کودک، گام‌به‌گام اقداماتی براساس نظرات مشاوران معتمد انجام خواهد شد؛ به‌طوری‌که تا جای ممکن کودک آسیب کمتری ببیند.

برخی اقدامات محتمل به شرح زیر هستند:

  • یک مربی که اصطلاحاً به آن مربی سایه گفته می‌شود، تمام‌وقت کودک را رصد و از او مراقبت می‌کند؛ کودک احساس نامطلوبی از «تحت نظر بودن» نداشته باشد. بسته به طول دوره‌ای که این مربی در کنار کودک قرار می‌گیرد، دستمزد او با نسبت‌های مشخصی بین خانه رشد و والدین تقسیم می‌شود. مبلغی که ماهیانه به اولیاء تعلق می‌گیرد، متغیر است و بر اساس آئین‌نامه داخلی خانه رشد تعیین می‌شود.
  • ممکن است لازم باشد یکی از والدین یا بستگان نزدیک کودک تمام‌وقت در کلاس حضور داشته باشند.
  • ممکن است لازم باشد کودک مرکز را ترک کند که در این صورت با اقدامات گام‌به‌گام و گفتگو‌هایی تخصصی این روند طی خواهد شد.

مراحل ثبت نام

ثبت‌نام

برای ثبت‌نام فرزندتان در خانه رشد، چند مرحله پیش رو دارید:

1.    معارفه

برای رسیدن به رضایت بیشتر، لازم است انتخاب‌های آگاهانه‌تری داشته باشیم. هدف از جلسه معارفه این است که مخاطبین ما بتوانند تا جای ممکن، ارزش‌ها و اهدافمان را بشناسند و انتخاب دقیق‌تر و آگاهانه‌تری برای حضور یا عدم حضور کودک خود در فضای خانه رشد داشته باشند. از این جهت، شرکت در جلسه معارفه برای تمامی عزیزان (حتی کسانی که قصد ثبت‌نام قطعی در خانه رشد دارند) الزامی است.

در این جلسه ابتدا خانه رشد را معرفی می‌کنیم و سپس فرصتی برای ثبت‌نام در اختیار شما قرار می‌گیرد. در این فرصت لازم است فرم‌های ثبت‌نام تکمیل شوند.

2.    مصاحبه

مصاحبه جلسه‌ای است برای این که این بار ما، شما و فرزندتان را بیشتر بشناسیم. از طرفی این زمان، فرصت مناسبی برای آشنایی کودکان و مربیان و شکل‌گیری پل‌های اولیه ارتباطی بین آنهاست. بنابراین حضور کودکان در این جلسه ضروری است.

3.    تکمیل ثبت نام مالی

آدرس:  تهران ، خیابان اقدسیه ، کوچه پارک اول ، پلاک 6 ، خانه رشد هم‌نوا

تلفن : 22291162-021