بهترین شهرهای جهان برای کودکان

شهرهای برتر دنیا برای کودکان

 

بهترین شهرهای جهان برای کودکان

گشت و گذار در یک شهر و کشور همراه با یک یا چند کودک مقوله ای کاملا متفاوت با سفرهای مجردی و یا سفرهایی است که با همراهی چند بزرگسال انجام می دهید. اگر یک کودک نیز همراه شما سفر می کند، بسیاری موارد دیگر را نیز همواره باید در نظر داشته باشید. به عبارت دیگر، اگر قصد دارید به صورت خانوادگی و همراه با کودکان سفر کنید، بهتر است به بهترین شهرهای جهان برای کودکان یا به عبارتی به شهری سفر کنید که شهر دوستدار کودک است. در طول سفر با کودکان، دیگر نباید انتظار شب زنده داری های طولانی، گردش های شبانه شهری، انتخاب رستوران های خاص و فانتزی و یک عبور و مرور در داخل شهر بدون جلب توجه سایر مردم را داشته باشید. با این حال، چه چیز باعث می شود که یک شهر برای یک خانواده و یا به عبارت دیگر برای کودکان مناسب باشد؟ اگر گمان می کنید که شهرهایی دوستدار کودک هستند که فقط جاذبه های تفریحی مخصوص کودکان دارند، باید بگوییم که اشتباه می کنید. البته جاذبه های تفریحی مخصوص کودکان نیز بخش مهمی از این موضوع را شامل می شود ولی موارد دیگری نیز برای اینکه شهری را دوستدار کودک نامیده شود اهمیت دارند. برای مثال می توان به تنوع غذایی و یا نحوه برخورد ساکنین آن شهر با کودکان اشاره کرد. در ادامه‌ی این بخش پنج نمونه از بهترین شهرهای جهان برای کودکان (شهر دوستدار کودک) را معرفی خواهیم کرد.

1-لندن

پایتخت کشور انگلستان یکی از بهترین شهرهای جهان برای کودکان، شهری برای تمام سنین است. بنابراین دور از ذهن نخواهد بود اگر بگوییم کودکان نیز در سفر به این شهر اوقاتی فوق العاده را تجربه خواهند کرد. از نظر امکانات تفریحی و سرگرمی، کمتر شهری همانند و در سطح لندن را می توانید در دنیا پیدا کنید. این شهر زمین های بازی و شهربازی های بزرگ و متنوعی دارد که قطعا کودکان در آن‌ها بسیار سرگرم خواهند شد. علاوه بر این، امکانات ورزشی و موزه های جالبی نیز در شهر لندن قرار دارند که ذوق تماشای آن‌ها حتما هر کودک و یا نوجوانی را به شعف خواهد آورد.

بسیاری از نوجوانان عاشق فوتبال هستند. حتما می دانید که شهر لندن انگلستان صاحب چند نمونه از موفق ترین و محبوب ترین باشگاه های فوتبال جهان مانند آرسنال، چلسی و یا تاتنهام است که قطعا بازدید از ورزشگاه و یا موزه های این باشگاه‌ها برای کودکان شما جالب خواهد بود.

بخشی دیگر از امکانات جالب شهر لندن مرتبط با موزه های آن است. برای دسترسی به این موزه‌ها و بازدید از بسیاری از آن‌ها احتیاجی به پرداخت هیچ هزینه ای نخواهد بود. قدم زدن در این موزه‌ها و تماشای آثار آن‌ها نیز به احتمال زیاد برای نوجوانان جالب خواهد بود. چراکه جنبه های تاریخی که احتمالا در کتاب های درسی، فیلم و کارتون ها، داستان‌ها و یا حتی بازی های کامپیوتری تماشا کرده بودن وارد عرصه واقعیت شده و آن‌ها را پیش روی خود خواهند دید.

اگر همچنان دنبال ایده های جدیدی برای گردش در شهر لندن به همراه کودکان هستید، تنها کافیست کمی در فضای اینترنت جستجو کنید.

2-آمستردام

اگر پیش‌تر و بدون حضور فرزندان خود و یا هر کودک دیگری به شهر آمستردام هلند سفر کرده بودید، تمام خاطرات آن را فراموش کنید. آمستردام یکی از بهترین شهرهای جهان برای کودکان و از محبوب‌‌ترین شهرهای اروپایی برای هر گردشگری است. البته بسیاری از بزرگسالان سفر به این شهر را ترجیح می دهند. ولی جالب است بدانید که شهر آمستردام گزینه‌ای فوق العاده برای سفرهای خانوادگی و همراه با کودک نیز به شمار می‌رود. شاید تعجب کنید، ولی آمستردام چیزهای بسیار بیشتری از کافی شاپ های دیدنی و یا مناطق بزرگسالانه دارد. این شهر در واقع گزینه‌ای ایده آل برای سفر با کودکان است.

شروع سفر خانوادگی خود همراه با کودکان به شهر آمستردام را توصیه می‌کنیم با گردش با قایق در شهر شروع کنید و یا اینکه با دوچرخه در محله های مختلف این شهر گردش کنید. اگر کودکان شما چندان کم سن و سال نیستند و شروع به مدرسه رفتن کرده اند، بد نیست از موزه‌ی ونسان ون گوگ و یا موزه‌ی آنی فرانک هم دیدن کنید.

بخش جالب سفر به شهر آمستردام را می توان غذاهای متنوع، خوش رنگ و اشتهاآور این شهر دانست. غذاهای شهر آمستردام حتی برای سخت پسندترین و سختگیرترین افراد در زمینه غذا نیز جالب خواهد بود. در واقع، خیلی‌ها آمستردام را خودمانی ترین شهر در کل اروپا می دانند. اگر کمی فرصت بیشتری دارید، حتما باید از پارک موضوعی Efteling هم دیدن کنید که به عنوان بهترین پارک موضوعی در سراسر اروپا برای کودکان زیر 8 سال شناخته می شود.

3-کپنهاگ

شهر کپنهاگ مثل بسیاری از شهرهای دیگر چندان فانتزی و فرح بخش نیست. داستان‌ها و افسانه های شهر کپنهاگ بیشتر جنبه‌ای تاریک دارند. ولی با این حال، به هیچ عنوان نمی‌توان گفت که گردش در این شهر لذت بخش و یا سرگرم کننده نخواهد بود.

یکی از مهم ترین دلایلی که شهر کپنهاگ نیز توانسته جای خود را در لیست بهترین شهرهای جهان برای کودکان پیدا کند، به خاطر وجود شهربازی تیولی (Tivoli) است. اگر در طول سفر به این شهر یک یا چند کودک نیز همراه شما هستند، حتما باید بازدید از این پارک را در لیست برنامه های خود قرار دهید. چرخ و فلک‌ها و بازی های هیجان انگیز زیادی در این شهر بازی وجود دارند که خاطرات بازی با آن‌ها مطمئنا برای سال‌ها در ذهن کودکان نقش خواهد بست. یکی دیگر از دلایلی که شهر کپنهاگ در این لیست قرار گرفته، به خاطر کوچک بودن آن است. بازدید از شهرهای بزرگ مستلزم صرف زمان و انرژی زیادی است که این امر مسلما برای کودکان مقدور نخواد بود. ولی شهر کپنهاگ بسیار فشرده است و بازدید از بخش های مختلف آن و یا حتی گردش در آن وقت زیادی را از شما نخواهد گرفت. علاوه بر این، کودکان نیز قادر خواهند بود شما را بدون هیچ مشکلی در این مسیر همراهی کنند.

4-زالتسبورگ

زالتسبورگ یکی دیگر از بهترین شهرهایی است که انتخاب آن برای سفرهای خانوادگی و همراه با کودکان بسیار مناسب است. به صورت کلی، زالتسبورگ شهری سرگرم کننده است و هرگز در آن احساس کسالت و یا بی حوصلگی نخواهید کرد. در هر گوشه ای از این شهر هم که باشید، همیشه صدای موسیقی به گوش شما خواهد رسید.، چراکه روح این شهر با موسیقی عجین شده است.

اگر دوست دارید به کودکانتان بیشتر خوش بگذرد، سوار اتوبوس شده و از کاخ هلبرون دیدن کنید. هلبرون یک کاخ دیدنی و باستانی متعلق به قرن 17م است. مطمئن باشید کودکان شما جذب زیبایی و ابهت این شهر خواهند شد. البته بخش های فضای سبز و باغ این مجموعه هم بسیار دیدنی است و کودکان شما به احتمال زیاد بازی کردن و دویدن در داخل آن را دوست خواهند داشت.

جدای از این موارد، این را هم در نظر داشته باشید که تفریحات آبی زیادی در این شهر وجود دارد. بنابراین، حتما آمادگی داشته باشید تا کمی خیس شوید! البته اگر همراه با کودک سفر می کنید و کودکان شما سن و سال چندان زیادی ندارند، باید حتما مراقب باشید و جنبه های ایمنی تفریحات آبی را در نظر داشته باشید.

5-ریکیاویک

کشور ایسلند و پایتخت آن شهر ریکیاویک را از هر نوع شاخصه کیفیت زندگی که بررسی کنیم، جزو بهترین کشورها و بهترین شهرهای جهان برای کودکان شمرده خواهند شد. اگر مشغول قدم زدن در خیابان های شهر ریکیاویک بودید و یک کودک و یا حتی نوزاد ایسلندی را دیدید که در کنار خیابان و بیرون از مغازه‌ها خوابیده است، تعجب نکنید! محیط شهر ریکیاویک به قدری امن و دوستانه است که برخی افراد کودکان خود را وارد مغازه نمی کنند و مثلا کالسکه‌ی آن‌ها را همانجا بیرون از مغازه قرار می دهند.

در شهر ریکیاویک تجربه های منحصر به فردی برای کودک شما وجود خواهد داشت. از امکان تماشای شفق قطبی گرفته، تا چشمه های آب گرم مختلفی که بخش هایی مخصوص کودکان در آن‌ها طراحی شده است. البته مسیرهای پیاده روی و همچنین امکان تماشای وال های بزرگ منطقه را هم در نظر داشته باشید، چراکه همگی می توانند تا حد بسیار زیادی برای کودکان شما جذاب باشند.

شهرهای برتر دنیا برای کودکان
بهترین شهرهای جهان برای کودکان

 

بهترین شهرهای جهان برای کودکان

در لیست فوق پنج مورد از بهترین شهرهای جهان برای کودکان معرفی شدند و توضیح مختصری نیز در مورد آن‌ها داده شد. ولی این لیست کامل نیست و شهرهای زیاد دیگری را نیز می توان در آن جای داد. عوامل مختلفی باعث می شود تا این شهرها به عنوان شهر دوستدار کودک شناخته شوند و یا اینکه آن‌ها را برای انجام سفرهای خانوادگی همراه با کودک مناسب بدانیم. برخی دیگر از این شهرها را با یکدیگر مرور خواهیم کرد:

 • شهر اینترلاکن در سوئیس
 • نیویورک
 • سان فرانسیسکو
 • نایروبی
 • بالی
 • رم
 • مونیخ
 • بارسلونا
 • استکهلم
 • دوبروونیک
 • وین
 • لیسبون
 • لیوبلیانا پایتخت کشور اسلوونی
 • براشوو، شهری مرتبط با قرون وسطی و در کشور رومانی
 • پاریس
 • ویلنیوس، پایتخت کشور لیتوانی
 • شهر فرول اسپانیا
 • شهر باث انگلستان
 • شهر نانت فرانسه
 • شهر زوریخ
 • شهر کمبریج

 

نکاتی جهت سفر با کودکان
نکاتی جهت سفر با کودکان

 

نکاتی جهت سفر با کودکان

سفر با کودکان اگرچه فوق العاده است، ولی در عین حال می تواند چالش برانگیز باشد. ولی نکته جالب اینجا است که هرچه بیشتر سفر با کودکان را تجربه کنید، این کار برای شما آسان‌تر خواهد شد. سفر با کودکان در واقع مستلزم تجربه است تا موقعیت های مختلف را به خوبی مدیریت کرده و طول سفر را مدیریت کنید. به همین منظور، در ادامه‌ی این مقاله چند توصیه در ارتباط به سفر با کودکان برای مشا ارائه خواهیم کرد.

1-سرعت انجام کارها را کاهش دهید

برنامه ریزی یک سفر خانوادگی و یا سفر با کودکان مستلزم آن است که وقت بیشتری را برای هر کار در نظر بگیرید. اگر به تنهایی سفر می کنید، زمان بندی شما می تواند بسیار سریع‌تر و فشرده‌تر باشد، ولی این امر در مورد سفرهای خانوادگی صدق نخواهد کرد. برای مثال زمانی که به تنهایی سفر می کنید، ممکن است در طول 2 یا 3 دقیقه بتوانید وارد هواپیما شوید، ولی چنین چیزی در هنگام سفرهای خانوادگی ممکن نیست.

به صورت کلی، هنگام سفر با کودکان این نکته را در نظر داشته باشید: همه چیز احتمالا بیشتر از چیزی که فکرش را می کردید زمانگیر باشد. برای مثال:

 • چک کردن مدارک در فرودگاه و سوار هواپیما شدن
 • عبور از بخش های امنیتی فرودگاه
 • خرید خوراکی و نوشیدنی

بنابراین، هنگام سفر با کودکان همیشه کمی زودتر از زمان‌بندی حرکت کنید و اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای انجام برخی کارهای اضافی در برنامه شما قرار دارد. به عبارت دیگر، هنگام انجام سفرهای این چنینی، زمان بندی سفر شما باید بسیار انعطاف‌پذیر باشند تا در صورت بروز حوادث و یا کارهای خارج از برنامه، دچار مشکل نشوید.

 

نکاتی جهت سفر با کودک
نکاتی جهت سفر با کودک

 

 2-سبک سفر کنید

اصولا خانواده‌ها عادت دارند تا هرچیزی که کودک در خانه از آن‌ها استفاده می کند را نیز در سفر با خود ببرند. انجام دادن این کار این مزیت را می تواند برای شما به همراه داشته باشد که کودکان شما هرگز احساس بی حوصلگی نمی‌کنند و اطمینان خواهید داشت که آن‌ها هرچیزی که آن احتیاج خواهند داشت را می توانند در دسترس خود ببینند.

ولی متاسفانه باید بگوییم که این ایده برای سفر با کودکان افتضاح است و اصلا توصیه به انجام چنین کاری نداریم. در طول روز و هنگام سفرهای طولانی، به احتمال زیاد شما مجبور باشید تا کودک خود را در آغوش گرفته و با خود حمل کنید، بنابراین مطمئنا دوست نخواهید داشت تا یک چمدان سنگین وزن را هم با خود حمل کنید.

بنابراین، تا جای ممکن سبک سفر کنید و چمدان های خود را سبک ببندید. تنها وسائل و اقلام ضروری را انتخاب کنید. در طول سفر احتمالا مدت زمان زیادی در خانه و یا هتل نباشید و احتمالا به بیشتر وسایلی که کودک شما در خانه از آن‌ها استفاده می کند احتیاجی پیدا نخواهید کرد. این گزینه را همیشه در نظر داشته باشید که اگر در طول سفر کودک شما به چیزی احتیاج پیدا کرد، می توانید آن را از همانجا خریداری کنید.

نکته کلیدی: هرچه وسایل کمتری به سفر ببرید، در طول سفر سبک‌تر و راحت‌تر خواهید بود و بسته بندی وسایل نیز راحت‌تر خواهد بود. ازسوی دیگر، هرچه وسایل شما کمتر باشد، فضای بیشتری برای خرید سوغاتی خواهید داشت. 🙂


صفحه معرفی پروژه دیاری نو | شهری برای رویاهای کودکی به عنوان نمونه‌ای از پروژه‌های شهر دوستدار کودک براساس چهارچوب یونیسف در ایران، اجرا شده توسط موسسه هم نوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *