پیمان نامه حقوق کودک یونیسف

دستورالعمل حقوق کودک در یونیسف - حقوق کودک در شهرداری

 

 

پیمان نامه حقوق کودک یونیسف

 

از سال ۱۹۸۹ که پیمان نامه حقوق کودک یونیسف در سازمان ملل متحد به تصویب رسید سال های زیادی نمی گذرد. در طی این پیمان نامه جهانی که دولتمردان کشورهای مختلف آن را به تصویب رساندند، توافق شده است که کودکان، فارغ از هرگونه تبعیض، فارغ از رنگ پوست، دین و ملیت و … باید قادر باشند تا به تمامی موارد زیر دسترسی داشته باشند:

–        خانواده‌ی آن‌ها به حقوق کودکان احترام بگذارد.

–        به غذای کافی، مغذی و سالم دسترسی داشته باشند.

–        بتوانند به مدرسه بروند و تحصیل کنند.

–        بتوانند موضوعات و موارد متنوعی را بیاموزند.

–        در روزهای بیماری و مریضی از آن‌ها مراقبت شود و تحت درمان قرار بگیرند.

–        والدین کودکان باید از آن‌ها محافظت کنند.

–        در صورتی که با والدین خود زندگی نمی کنند و یا اینکه آن‌ها فوت کرده اند، تحت مراقبت مراکز مختلف قرار بگیرند و نیازهای آن‌ها برطرف شود.

–        یک نام مشخص داشته باشند و متعلق به یک کشور خاص باشند (شهروند آن کشور باشند) .

–        بتوانند دوستان خود را انتخاب کنند و با آن‌ها ارتباط داشته باشند.

–        باید بتوانند به خودشان فکر کنند.

–        این حق را داشته باشند که ایده های خود را بیان کنند و به آن‌ها گوش سپرده شود.

–        حق داشته باشند تا زندگی کنند و رشد کنند.

–        باید بتوانند در صورت نیاز به کمک دسترسی داشته باشند.

–        باید تمامی افراد به صورت یکسان و صحیح با آن‌ها برخورد کنند و هیچ گونه تبعیضی در رفتار با آن‌ها مشاهده نشود.

–        هرگز نباید توسط هیچ کسی آسیبی به آن‌ها برسد.

–        کودکان نباید برای انجام مشاغل سنگین و طاقت فرسا مورد استفاده قرار بگیرند.

–        باید از کودکان در مقابل چیزهای خطرناک محافظت شود تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

–        کودکان این حق را دارند تا بتوانند بهترین مواردی که می توانند را یاد بگیرند.

–        حق بازی کردن داشته باشند.

–        حق استراحت کردن کافی داشته باشند.

–        حریم شخصی آن‌ها حفظ شود.

–        کودکان باید این حق را داشته باشند تا با زبان خود صحبت کنند.

–        بزرگسالان باید بهترین کارها را برای کودکان انجام شوند. به عبارت دیگر، کارهایی که در ارتباط با کودکان انجام می دهند نباید هیچ آسیبی به آن‌ها برساند.

 

دستورالعمل حقوق کودک در یونیسف - حقوق کودک در شهرداری
پیمان نامه حقوق کودک یونیسف – حقوق کودک در شهرداری

 

دستورالعمل حقوق کودک در شهرداری‌ها

همانطور که بیان شد، این پیمان نامه حقوق کودک به عنوان مقبول‌ترین سند حقوق بشر در سازمان ملل متحد شناخته می شود. بنابراین بسیاری از شهرها و کشورها سعی در به کارگیری مفاد این کنوانسیون در قوانین داخلی خود داشته و تلاش دارند تا حقوق کودک در این کشورها و در تمامی شهرهای آن‌ها حفظ شود. در ادامه چند نمونه را به عنوان مثال بیان کرده و توضیح خواهیم داد.

کشور بلاروس

در کشور بلاروس سعی شده است تا سازمان کودکان و جوانان تاسیس شده و با تاسیس قوانینی سعی شده است تا از حقوق کودک حمایت شود. علاوه بر این، سازمان های مختلف فعال در زمینه‌ی حقوق کودک قادر خواهند بود تا در تصمیم گیری‌ها اثرگذاری کنند و درفرآیندهای برنامه ریزی کشور برای سیاست های موثر در زمینه زندگی و حقوق کودکان شرکت کرده و تاثیرگذار باشند.

کشور برزیل

دولت های محلی در کشور برزیل که در پلتفرم مراکز شهری شرکت می کنند، قادر خواهند بود تا مجامع گفتگو محلی را سازمان دهی کنند. افرادی که جزو گروه های آسیب پذیر و یا نوجوانان در این گروه‌ها جای می گیرند تا در آنجا بتواند مشکلات خود را بیان کنند. مجامع و گروه های حامی حقوق کودک نیز جزو همین دسته قرار می گیرند. برای مثال، در دوره زمانی سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ حدود ۸ هزار و ۱۹۵ شرکت کننده در این ارزیابی‌ها شرکت کردند.

یکی دیگر از اقدامات انجام شده در کشور برزیل جهت حفظ حقوق کودک آن است که شهرداری‌ها باید اقدام به تاسیس گروه های شهروندی نوجوانان کنند. هدف از تاسیس این گروه‌ها آن است تا در مورد حفظ و توجه به حقوق کودکان و نوجوانان در این جوامع اطمینان حاصل شود. شهرداری های این کشور همچنین باید اقدام به تاسیس 2 گروه دیگر جهت مشورت عمومی کنند. افراد و گروه های مختلفی در این گروه‌ها شرکت می کنند که سیاست گذاران، اعضای گروه های نوجوانان شامل آن‌ها می شوند. این اعضا در کنار یکدیگر به بحث و تبادل نظر می پردازند تا مشکلات مختلف کودکان را در این شهرها شناسایی کنند و از طریق شهرداری‌ها اقدام به رفع آن‌ها کنند.

کشور فنلاند

در شهر Hämeenlinna این کشور اقدام به ساخت یک دیکشنری (فرهنگ لغت) شده است که در آن‌ها اصطلاحات تخصصی و پیچیده‌تر مانند بودجه، استراتژی، سیاست گذاری و یا برنامه‌ی عملیاتی به زبان ساده توضیح داده شده است. کودکان و نوجوانان قادر خواهند بود با مطالعه این دیکشنری که دسترسی به آن به صورت آنلاین مهیا است، مسایل مختلف شهری را متوجه شوند.

کشور فرانسه

اتحادیه ملی شوراهای کودکان و نوجوانان در این کشور تاسیس شده است. حدود ۴۰۰ شورا از درجات و مرتبه های مختلف مسئولان دولتی، جنبش های جوانان و فعالان حقوق کودک در این اتحادیه حضور دارند. این شوراها عموما زیر نظر شهرداری‌ها فعالیت کرده و گردهمایی می کنند. اعضای عضو در این شوراها دسترسی به تمرینات، آموزش‌ها و ابزارهای مختلفی دارند تا آگاهی خود را از این طریق افزایش داده و تبدیل به شوراها و افراد خبره تری در زمینه همفکری و نظر دادن پیرامون حقوق کودک بشوند. جالب است بدانید بعضی از اعضا این شوراها شامل همین کودکان و نوجوانان می شود.

 

دستورالعمل حقوق کودک در یونیسف - دستاوردهای پیمان نامه حقوق کودک
دستاوردهای پیمان نامه حقوق کودک یونیسف

 

شهر دوستدار کودک

شهر دوستدار کودک به شکر شهر، شهرستان، جامعه و یا هر سیستمی از دولت محلی گفته می شود که متعهد به حفظ حقوق کودکان و نوجوانان است. این شهر از طریق شناسایی حقوق کودکان که در کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل متحد از آن‌ها یاد شده است، سعی دارد تا آن‌ها را حفظ کرده و از آن‌ها محافظت کند.

در عمل، شهر دوستدار کودک یک شهر یا جامعه شهری است که در آن نیازها، صداها و اولویت‌ها و حقوق کودکان به عنوان بخشی جدانشدنی از سیاست های عمومی و برنامه های توسعه‌ی آن‌ها مطرح می شود.

اگر قصد داشته باشیم این موضوع را به صورت مصداقی‌تر مطرح کنیم. می توان بیان داشت که شهر دوستدار کودک شهری است که در آن کودکان:

–        در برابر تجاوز، خشونت و سوء استفاده های مختلف مورد مراقبت قرار می گیرند.

–        شروع خوبی در زندگی دارند و از آن‌ها مراقبت می شود تا به صورت سالم رشد کنند.

–        دسترسی به خدمات اجتماعی با کیفیت داشته باشند.

–        دسترسی به مراکز آموزشی تخصصی و با کیفیت داشته باشند تا در آن بتوانند تحصیل کنند.

–        نظرات و ایده های خود را بتوانند بیان کنند و در مورد تصمیماتی که در زندگی آن‌ها تاثیرگذار است بتوانند اثرگذار باشند.

–        بتوانند در زندگی خانوادگی، فرهنگی، شهری و یا اجتماعی شرکت کنند.

–        در محیطی امن، ایمن و پاکیزه زندگی کنند که دسترسی به فضای سبز داشته باشد.

–        بتوانند دوستان خود را ملاقات کنند، بازی کنند و از زندگی خود لذت ببرند.

–        فارغ از دین، رنگ پوست، میزان درآمد خانواده، جنسیت و یا توانایی ها،  شانس مناسبی در پیشبرد زندگی داشته باشند.

–        اگرچه مسئولیت اصلی تضمین حقوق کودک در جوامع مختلف به عهده‌ی دولت‌ها است، سایر سازمان های مرتبط (چه دولتی و چه خصوصی) ، رسانه‌ها و همچنین خود کودکان نیز نقش مهم و چشمگیری در پیشبرد حقوق خود به عهده خواهند داشت.

 

پیمان نامه حقوق کودک یونیسف

در سال ۱۹۸۹ علیرغم تمامی اختلافات موجود، سران کشورهای بزرگ جهان توانستند به توافقی خارق العاده دست پیدا کنند و تعهدی جهانی و تاریخی در مورد کودکان را به ثبت برسانند. آن‌ها توافق کردند که تمامی کودکان جهان باید بتوانند از حقوق خود حفاظت کنند و آن‌ها را به دست بیاورند. به منظور اجرایی شدن این توافق، به یک چارچوب عملیاتی و قانونی نیز احتیاج بود که بر پیمان نامه حقوق کودک یونیسف بر همین اساس به تصویب رسید.

تمام این توافقات بر اساس این ایده‌ی اصلی شکل گرفته بودن: اینکه کودکان اشیایی نیستند که به والدین خود تعلق داشته باشند. والدین نباید برای کودکان تعیین تکلیف کنند و یا اینکه آن‌ها را مجبور به انجام کارهایی خاص کنند. کودکان نیز انسان و افراد دارای شخصیت خاص شمرده می شوند که حقوق خاص خود را دارند و باید به آن‌ها احترام گذاشته شود. این پیمان نامه بیان می کند که دوران کودکی جدا از دوران بزرگسالی است و تا سن ۱۸ سالگی ادامه پیدا می کند. بنابراین، تمامی افراد تا سن ۱۸ سالگی کودک شمرده می شوند و این حقوق شامل حال آن ها نیز می شود. در طی این سال ها، حقوق جداگانه ای برای کودکان در نظر گرفته می شود که در طول آن کودکان باید اجازه‌ی یادگیری، رشد، تعامل و ایجاد شخصیت خود را داشته باشند. این پیمان نامه قصد دارد تا به عنوان مرسوم و متداول ترین پیمان نامه در زمینه حقوق کودک شناخته شود و تمامی افراد و سازمان‌ها در گوشه و کنار دنیا به آن استناد کنند و مفاد آن را مورد پذیرش قرار دهند.

 

دستورالعمل حقوق کودک در یونیسف - دنیای امروز کودکان، تهدیدها و فرصت ها
پیمان نامه حقوق کودک یونیسف – دنیای امروز کودکان، تهدیدها و فرصت ها

 

دست آوردهای پیمان نامه حقوق کودک یونیسف

این پیمان نامه حقوق کودک که توسط یونیسف به ثبت رسیده است، در حال حاضر به عنوان اصلی ترین و مورد توجه ترین اقدام جهت گوشزد کردن، حفاظت و توجه به حقوق کودک در تاریخ شناخته می شود. این عهدنامه باعث شده تا دولت های کشور های مختلف قوانینی را در حفاظت و همچنین حمایت از کودکان تصویب کنند تا روی آن‌ها سرمایه گذاری بیشتری شود و در نتیجه سلامت جسمی و فکری کودکان ارتقا پیدا کند. به عبارت دیگر، این پیمان نامه نه تنها ایمنی جسمانی را برای کودکان به همراه داشته، بلکه باعث می شود تا کودکان قادر باشند بیشتر و بهتر رشد کرده و توانایی های خود را گسترش دهند. از سوی دیگر، کودکان در بسیاری از موارد با خشونت مواجه بوده اند و این عهدنامه در تلاش است تا از هرگونه خشونت علیه آن‌ها جلوگیری کند. یکی دیگر از مهم ترین دست آورد های پیمان نامه حقوق کودک آن بوده است تا به کودکان نیز این امکان را داده که صدای آن‌ها شنیده شده و در فرصت حضور در جوامع رسمی را پیدا کنند.

 

پیمان نامه حقوق کودک در یونیسف - شهر دوستدار کودک
پیمان نامه حقوق کودک در یونیسف – شهر دوستدار کودک

 

دنیای امروزه کودکان، تهدیدهایی جدید، فرصت هایی جدید

علیرغم تمامی پیشرفت های به دست آمده، این پیمان نامه حقوق کودک همچنان آنقدر که باید شناخته نشده، درک نشده و در بسیاری از موارد به کار گرفته نمی شود. امروزه همچنان بسیاری از کودکان از حقوق اصلی خود محروم هستند و حتی دسترسی کامل و کافی به تغذیه مناسب، نگهداری، تربیت، تحصیل و محافظت در برابر تجاوز و خشونت ندارند. همچنان کودکان در بسیاری از موارد از حقوق خود محروم می شوند. مانند مواقعی که مجبور می شوند مدرسه و تحصیل را علیرغم میل باطنی ترک کنند، کارهای سخت و طاقت فرسا انجام دهند که مناسب سن و سال و شرایط فیزیکی آن‌ها نیست، ازدواج کنند، در جنگ‌ها شرکت کنند و یا حتی اینکه در زندان های بزرگسالان حبس شوند.

دنیای امروزی به سرعت زیادی در حال تغییر است. تکنولوژی های دیجیتالی با سرعت بسیار زیاد در حال رشد هستند، محیط زیست دستخوش تغییرات زیادی شده است، اختلافات داخلی در برخی کشورها بیشتر شده و با پدیده های نوظهورتری مانند مهاجرت های دسته جمعی افراد یک کشور، استان و یا قوم مواجه هستیم. امروزه تهدیدهای جدیدی را در رابطه با حقوق کودک شاهد هستیم. از سوی دیگر، علیرغم تهدیدهای جدیدی که در دنیای امروزه ایجاد شده، با فرصت های جدیدی نیز روبرو هستیم تا کودکان با حقوق خود آشنا شوند.

امید، چشم انداز و تعهد سران جهانی در سال ۱۹۸۹ باعث شکل گیری و تصویب پیمان نامه حقوق کودک شده بود. ولی این بسته به نسل های امروزی است که از سران جهانی، دولت مردان، صاحبان کسب و کار و نخبگان اجتماع بخواهند تا با این تعهدنامه آشنا شده و به آن متعهد باشند و یا حتی اینکه پا فراتر از اصول اولیه این توافق نامه بگذارند و درخواست های بیشتر و جدیدی در راستا با حقوق کودک مطرح سازند. امروزه تمامی افراد باید مصرانه به این حقوق پایبند باشند و اطمینان حاصل کنند که هیچ حقی از هیچ کودکی ضایع نمی شود.

 


صفحه معرفی پروژه دیاری نو | شهری برای رویاهای کودکی به عنوان نمونه‌ای از پروژه‌های شهر دوستدار کودک براساس چهارچوب یونیسف در ایران، اجرا شده توسط موسسه هم نوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *